Skreślenie z rejestru zabytków – pomocna opinia rzeczoznawcy

Skreślenie nieruchomości/obiektu z rejestru zabytków w Polsce nie jest takie proste, choć dopuszcza do tego ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Bywają uzasadnione przypadki, aby obiekt został skreślony z rejestru, ale nie ma woli organu wydającego decyzję o skreśleniu z rejestru, do którego wnioskuje się o skreślenie, aby przychylił się do woli wnioskodawcy, która bardzo często podparta jest dowodami.

Na podstawie w/w ustawy skreśleniu mogą ulec zabytki lub ich część, jeśli występują następujące przesłanki:

1. zniszczenie zabytku w stopniu powodującym utratę jego wartości historycznej, artystycznej lub naukowej

2. niepotwierdzenie wartości będącej podstawą wydania decyzji o wpisie do rejestru w nowych ustaleniach naukowych

3. wpis zabytku do inwentarza muzeum

4. wpis zabytku na Listę Skarbów dziedzictwa

5. wejście zabytku w skład narodowego zasobu bibliotecznego

Decyzję o skreśleniu zabytku z rejestru zabytków wydaje Generalny Konserwator Zabytków zgodnie z kompetencją wynikającą z art. 89 pkt 1 u.o.z.o.z. Departament Ochrony Zabytków, który nadzoruje Generalny Konserwator Zabytków przy skreśleniach bardzo często posiłkuje się opiniami Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Najczęstszą przesłanką do skreślenia nieruchomości/obiektu z rejestru zabytków jest zniszczenie zabytku w stopniu powodującym utratę jego wartości historycznej, artystycznej lub naukowej. Najlepiej jeśli spełnione są wszystkie trzy warunki, ale nie oznacza to, że nieruchomość/obiekt został zniszczony całkowicie, czyli już zupełnie nie istnieje.

Do wniosku o skreślenie zabytku z rejestru zabytków dobrze jest dołączyć opinię rzeczoznawcy, która dowodzi, że wartości, o których wspomina ustawa zostały utracone. Generalny Konserwator Zabytków wydając decyzję musi odnieść się do wniosków wynikających z tej opinii, obojętnie czy decyzja jest negatywna czy pozytywna. Nie odniesienie się do załącznika może spowodować, że sąd, do którego ma prawo odwołać się wnioskodawca, jeśli nie zgadza się z orzeczeniem, będzie podstawą do stwierdzenia nieważności decyzji zgodnie z art. 156 Kpa.

Jeśli potrzebujesz opinii do skreślenia obiektu z rejestru zabytków zapraszam do współpracy.

Aneta Dumińska-Niemczyk

Ekspert ds. nieruchomości zabytkowych z 17-letnim doświadczeniem. Oferuję kompleksową obsługę procesu administracyjnego, od przygotowania dokumentacji po uzyskanie niezbędnych pozwoleń.

Copyright @ Wsparcie Inwestycji Zabytkowych 2020. All Rights Reserved