Styropianizacja polskich zabytków

Problem ocieplania lub, jak nazywa się fachowo, termoizolacji budynków zabytkowy jest ustawicznie na czasie. Zwłaszcza kiedy chodzi o budynki wpisane do rejestru zabytków. Od pewnego czasu Internet obiega fotografia jednego z budynków tak zwanych Czerwonych Koszar w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie). Obiekt z czerwonej cegły jest ocieplany białym styropianem. Prace rozpoczęły się, jak wynika z informacji ze strony miasta, już w 2017 r. Budynek nie był objęty ochroną konserwatorską, stąd właściciel mógł robić co mu fantazja podsunęła. I faktycznie tak postępował.

W połowie bieżące roku wojewódzki konserwator zabytków w Olsztynie wpisał ostródzkie Czerwone Koszary do rejestru zabytków. Tym samym budynki znalazły się pod właściwym nadzorem konserwatorskim. Generalnie nie pochwalam działań nieco spóźnionych ze strony służb konserwatorskich. Właściciel nie może być zaskoczony tym, że kupił obiekt „wolny”, a w międzyczasie jest już właścicielem zabytku. Jednak w tym przypadku stało się bardzo dobrze.

Czerwone Koszary wybudowano na przełomie XIX i XX wieku. Swoją rolę spełniały do końca pierwszej dekady XXI wieku, a potem znalazły się w rękach prywatnych. I powstał problem. Czerwone ceglane ściany zaczęto okładać styropianem. Oczywiście będzie on pokryty tynkiem, ale to już nie to samo. Warmia i Mazury są w całości zbudowane z czerwonej cegły. Ten rodzaj budownictwa wprowadzili Krzyżacy i tak już pozostało. Trudno bowiem na tych ziemiach szukać kamiennego budulca.

Ostródzkie koszary stanowią znakomity przykład kłopotów z ocieplaniem budynków zabytkowych. Każdy fachowiec powie, że ocieplanie od wewnątrz nie jest właściwe, a co z elewacjami zewnętrznymi? Tu zawsze piętrzą się kłopoty, szczególnie gdy elewacje te są bogato dekorowane. Na szczęście dzisiejsza technologia potrafi (chociaż częściowo) zaradzić temu problemowi. A co ze styropianem? Uchodzi on za najlepszy materiał ocieplający budynki, także za najbezpieczniejszy. Choć źle położony wcale takim dobrym i bezpiecznym nie musi się okazać. W ostatnich latach mieliśmy parę przykładów odpadających ocieplających, szczególnie bloki mieszkalne z wielkiej płyty, płyt styropianowych. Jednak najpewniej jeszcze przez długi czas styropianizacja będzie się mieć znakomicie.

Copyright @ Wsparcie Inwestycji Zabytkowych 2020. All Rights Reserved